تالیس ضد یخ معابر

تالیس ضد یخ معابر با تبادل یونی بالا و ترکیبات بکار رفته در آن ، توسط یونهای سازگار با محیط زیست  غنی گردیده و می تواند تا  50- درجه سانتیگراد از لغزندگی در جاده ها و پیاده رو ها جلوگیری بعمل آورد ، نقطه انجماد آب را تا 15- درجه کاهش و یخ را در سریعترین زمان ممکن ذوب و درون خود ذخیره می نماید لازم به ذکر است این محصول به دلیل شکل نامنظم دانه بندی  ایجاد اصطکاک نموده و از لغزندگی جاده ها و حوادث جلوگیری بعمل می آورد و با توجه به رنگ تیره آن باعث جذب انرژی گرمایی شده و  به ذوب سریعتر یخ ها کمک مینماید.

احیاء محیط زیست مانند نمک ارزان نیست 

  میزان سدیم نمک صنعتی 22 برابر ، کلر 9400 برابر و نسبت جذب سدیمی آن 28 برابر تالیس ضد یخ معابر میباشد .

1.   عدم آسیب به آسفالت ، جداول ، کانال ها ، جوی ها ، رنگ ها ، فضای سبز شهری و ضد شوره زدگی

2.   پس از جذب آب این محصول به لجن تبدیل نمی گردد و به راحتی با ماشینهای جاروب قابل جمع آوری است

3.   کاهش شوری پساب های فاضلاب و سفره های آب زیر زمینی

4.  جلوگیری از تبعات زیست محیطی در مقایسه با نمک و شن

5.  50 درصد سبک تر از نمک و شن

6.   پایین آوردن نقطه انجماد تا  29- درجه سانتیگراد

7.   قابلیت ضد لغزندگی تا 50 - درجه سانتیگراد

8.  جلوگیری از رواناب و سیل به دلیل قابلیت جذب بالا

9.   سرعت عمل در ذوب یخ

10. ایجاد اصطکاک

11. سازگار با محیط زیست ، بدون ضرر برای جانداران و مفید برای فضای سبز

12. تا 9  برابر پوشش بیشتر از نمک و شن ( سهولت پخش یکنواخت )

13. عدم وجود یون کلر ، عناصر سمی و فلزات سنگین

14. سرعت عمل پاشش و جمع آوری به علت جرم حجمی پایین

15. امکان ورود مستقیم به فضای سبز بدون هیچگونه خسارتی

پودر تالیس را  به میزان حجمی یخ و آب موجود ، بر روی محل یخ زده یکنواخت پخش می نمایند
میزان مصرف : 20 الی 50 گرم در هر متر مربع
برای افزایش سرعت کار و یکنواختی پاشش بهتر است از نمک پاش و یا بذر پاش استفاده شود .

تالیس ضد یخ معابر و محیط زیست :

همانطور که در جدول مشاهده مینمایید تفاوت بسیار زیادی بین نمک و تالیس ضد یخ معابر وجود دارد به گونه ای که  میزان سدیم نمک صنعتی ( نمک هالیت ) 22 برابر ، کلر 9400 برابر و نسبت جذب سدیمی آن 28 برابر تالیس ضد یخ معابر میباشد .

 

 

 

 

 

با توجه به آنالیزهای فوق به دلیل عدم وجود یون سمی و مخرب کلر در تالیس ضد یخ معابر میتوان نتیجه گرفت که این ماده هیچگونه آسیبی به تاسیسات و ابنیه شهری وارد نیاورده و به دلیل عدم وجود عناصر سنگین و سمی و استاندارد بودن نتایج تستهای BOD5 , COD تالیس ضد یخ معابر هیچگونه آلودگی به محیط زیست تحمیل نمی نماید و برای فضای سبز و جانداران مضر نمی باشد .

 

آزمایش مقایسه ای میزان و سرعت ذوب یخ :

شرايط انجام آزمايش:

آزمايش در محيط بسته و درجه حرارت حدود 25 درجه سانتي گراد انجام گرديد. لذا وجود شاهد(ميزان ذوب يخ در اثر درجه حرارت محيط) ضروري بوده طول آزمايش حداكثر 5/1 ساعت كفايت مي كند.

تيمارها شامل:

1-       شاهد (بررسي ميزان ذوب يخ در محيط آزمايش بدون استفاده از هيچ ماده افزودني)

2-       تركيب يك به يك نمك بلور خالص روشن(پسماند كارخانه توليد كلر كه جهت ذوب يخ و مقابله با يخبندان به شهرداري ارائه گرديده) كه اين محصول را طبق عرف مصرف قبلي در شهرداري به نسبت مساوي با شن مخلوط و مورد استفاده قرار خواهيم داد. با اين تفاوت كه نمك مورد استفاده در شهرداري از سنوات قبل تاكنون داراي ناخالصي و گل و لاي بوده و نمك ارائه شده داراي خلوص بالايي مي باشد.

3-       كلريد منيزيم پسماند حاصل از فعاليت كارخانه توليد پتاسيم كه بمنظور مقابله با يخبندان به شهرداري ارائه گرديده است.

4-       محصول تاليس ضديخ و ضد لغزندگي معابر كه جديداً به شهرداري ارائه و سابقه آزمايش يك دوره مقابله با يخبندان در شهرداري اصفهان را دارد.                                                                                               

آزمايش

موضوع: مقايسه نحوه عملكرد محصولات ارائه شده شامل: Nacl (نمك طعام) Mgcl2 (كلريدمنيزيم) و Talis (تاليس) جهت جلوگيري از لغزندگي و ذوب يخ در معابر شهري و اثرات آن روي محيط زيست(فضاي سبز) و مبلمان شهري

هدف: انتخاب محصولي كه بتواند ضمن جلوگيري از لغزندگي در معابر در ذوب يخ و رفع يخبندان نيز موثر باشد. از نظر اقتصادي قابل توجيه و فاقد اثرات منفي روي فضاي سبز ، مبلمان شهري و نيز براي شهروندان ايجاد خطر نكند و قابل تهيه در داخل كشور باشد.

ابزار و وسايل: مقدار يك كيلوگرم از هر محصول (nacl-mgcl2-talis و شن) برگ يادداشت، ظروف مشابه كه قبلاً جهت ايجاد يخ در آن اقدام شده باشد (ارتفاع يكسان آب درون آن و مدت يكسان در فريزر) ليوان استوانه اي با حجم حدود 250 ميلي ليتر ، 4 عدد گلدان گل مشابه و يكسان، خط كش، سه رنگ ماژيك، ميزكار، دوربين عكاسي، پيمانه جهت برداشت و پاشش مواد روي يخ به ميزان توصيه شده.

روش كار: ظروف يخ را بصورت منظم روي ميزكار گذاشته و هم زمان مقدار توصيه شده از تيمارها را روي سطح نمك درون ظروف ريخته ، ساعت را يادداشت مي كنيم. ظرف يخ شاهد را نيز بدون پاشش هيچ ماده اي روي سطح آن كنار بقيه ظروف مي گذاريم.

پس از گذشت 10 دقيقه آب حاصل از ذوب يخ هر ظرف بصورت جداگانه در ليوان استوانه اي تخليه و ارتفاع آن اندازه گيري شده( و با توجه به رابطه ارتفاع با حجم در ظروف مذكور ، حجم آب اندازه گيري و در برگه مربوط به هر ماده يادداشت مي گردد) اين عمل را هر 10 دقيقه يك بار تكرار و آزمايش تا زماني كه حداقل 3/1 يخ ذوب گردد ادامه خواهد داشت.

اعداد اندازه گيري شده روي برگ مخصوص به هر تيمار يادداشت و در نهايت به جدول دوطرفه¬اي انتقال و از روي آن نمودار موردنظر ترسيم و سپس بر اساس آن تفسير فني انجام و مزايا و معايب هريك از محصولات ارائه شده مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت.

مشاهدات

الف) mgcl2

1-       كلريد منيزيم بدليل حلاليت زياد به محض تماس با سطح يخ بصورت محلول درآمده بصورت پراكنده سوراخ¬هايي را در سطح يخ ايجاد نموده و حجم قابل ملاحظه اي آب ظاهر گرديد.

2-       كلريد منيزيم بدليل چسبندگي ذرات به يكديگر و نيز جذب رطوبت هوا ، عمليات پاشش كمي با مشكل همراه بود و به همين دليل پخش غيريكنواختي انجام شد.

3-       پس از گذشت دوساعت اضافه ماده كلريد منيزيم مصرف نشده شروع به جذب زياد رطوبت هوا نموده از حالت جامد بصورت توده¬اي خميري تبديل گرديد و ذرات آب غليظ بصورت قطراتي (مشابه قطرات جيوه روي سطح) اطراف توده را پوشاند كه عمل جذب رطوبت هوا باعث افزايش وزن و افزايش غيرواقعي قيمت و نيز بروز مشكلات انبارداري و توزيع خواهد شد.

4-       بدليل محلوليت بالاي ماده ارائه شده هيچگونه عامل ماندگاري روي سطح يخ جهت ممانعت از لغزندگي كه هدف اصلي مي¬باشد مشاهده نگرديد و سطح هرچند سوراخ سوراخ شده بود ولي باقيمانده سطح بصورت صيقلي و داراي لغزندگي زيادي بود.

 

ب) Nacl

بدليل اختلاط با شن و حلاليت بالاي نمك هم در دقايق اوليه در سطح يخ سوراخهايي را ايجاد كرد هم وجود شن باعث ممانعت از لغزندگي در سطح گرديد و در كليه موارد تقريباً مشابه mgcl2 عمل نمود. سرعت ذوب در ابتدا كمتر از  mgcl2 و به مرور به آن نزديك گرديد. ولي ماندگاري اثر آن بيشتر از mgcl2 بود.

 

   ج) Talis:

1- بدليل اينكه ماده ارائه شده مخلوطي فراوري شده از چندين ماده معدني و شيميايي مي باشد عمل هاي مختلفي را همزمان به شرح ذيل از خود نشان داد.

الف- جذب رطوبت سطحي يخ به محض پاشش

ب- پس از چند دقيقه شروع به ذوب يخ بصورت يكدست و ايجاد حفره هاي متعدد در سطح يخ نمود.

ج- نفوذ ماده معدني به درون يخ به نحوي كه ضمن درگيري با يخ و حذف لغزندگي سطحي آن باعث زبري خاصي در سطح گرديد به نحوي كه امكان لغزاندن انگشت در سطح ميسر نبود.

2-       روند ذوب به آرامي انجام و در 10 دقيقه دوم ميزان ذوب در واحد زمان(ذوب لحظه اي)  از ديگر مواد زيادتر به نحوي كه در پايان زمان آزمايش حجم تجمعي آب حاصل از ذوب يخ مشابه ديگر مواد گرديد. با اين تفاوت كه روند ذوب يخ در ديگر مواد رو به كندي و توقف بود ليكن ذوب يخ در نمونه تاليس ادامه داشت.

ضمناً نيمي از آب حاصل از ذوب يخ در هر نمونه (شاهد، Nacl، Mgcl2 و Talis) بصورت جداگانه پاي يك گلدان بنفشه ريخته شده و مقداري نيز به سطح برگها پاشيده شد كه پس از 2 روز (بدليل توقف رشد و كندي جذب آب در زمستان زمان طولاني شد. ليكن در فصول گرمتر طي 5 ساعت) عكس العمل گياه واضح مي گردد.

نمونه هاي Nacl و Mgcl2 دچار سبزخشكي كامل با صدمات جدي روي سطوح برگها مشاهده شد و نمونه Talis مشابه شاهد (آب خالص) بدون كوچكترين استرس سرحال و شاداب شروع به گلدهي نمود.

 

نتيجه آزمايش:

 آزمايش بمدت 80 دقيقه بطول انجاميد و پس از آن چون ميزان ذوب يخ در اثر حرارت اتاق زياد شد ادامه كار با دقت بالا ميسر نبود. هرچند دو ماده Nacl و Mgcl2 بدليل حلاليت بالا طي مدت مذكور بصورت كامل حل و تمام اثر خود روي يخ را باعث گرديدند ولي محصول تاليس بدليل ساختار بين لايه اي روند ذوب یخ ادامه داشت.

و با توجه به اينكه حدود 20% مايع را درون خود جذب مي كند امكان يخ زدگي مجدد معابر كه يخ آن را قبلاً ذوب نموده (از تاليس استفاده شده) بوده را از بين مي برد. در صورتي كه در دو ماده ديگر كل محصول حل و با روان آب از محدوده معابر خارج گرديده است و در صورت پايين رفتن درجه حرارت در شب امكان يخ زدگي مجدد معابر وجود دارد.

همانگونه كه در نمودار مشخص مي باشد:

1-       در 10 دقيقه اول محصول Nacl و Mgcl2 بدليل حلاليت بالا اثر لحظه اي خود را روي يخ گذاشته به نحوي كه تا cc150 آب توليد مي گردد. البته اثر Nacl كمتر از ‌Mgcl2 مي باشد. (كه مقدار cc 25 آن در اثر درجه حرارت محيط مي باشد) و تاليس cc50 كه cc25 آن مربوط به دما مي باشد و در واقع در 10 دقيقه اول تاليس به نسبت 20% دو ماده ديگر تاثير مي گذارد.(البته بخشي از آب توسط خود ماده تاليس جذب شده كه محاسبه آن اين نسبت به 25% افزايش مي يابد) ولي برخلاف mgcl2 كه هيچگونه تاثيري در ممانعت از لغزندگي ندارد تاليس از ابتداي مصرف لغزندگي را 60% كاهش داده ، مخلوط شن و نمك نيز حدود 30% مانع لغزندگي مي گردد.

2-       در 10 دقيقه دوم اثر Nacl مشابه mgcl2 و سرعت و تاثير تاليس دو برابر مي گردد. (بدليل آزادشدن مواد موثر از بين ذرات)

3-       در 10 دقيقه سوم Nacl از mgcl2 جلو زده و تاليس از هر دو آنها.

4-       در 10 دقيقه چهارم تاليس با افزايش سرعت ذوب همراه بوده و دو ماده ديگر روند روبه كندي از خود نشان ميدهند.

5-       در 10 دقيقه پنجم و ششم روند ملايم در دو ماده ديگر مشاهده مي گردد ولي هنوز به حد تاليس نرسيده اند. (تاثير لحظه اي تاليس در 10 دقيقه سوم به اوج رسيده و دو ماده ديگر در 10 دقيقه اول) و چون تاثير دماي محيط 50% ذوب يخ را شامل مي گردد عملاً از 10 دقيقه پنجم دقت آزمايش روبه كاهش مي رود(در شرايط انجام آزمايش)

 

تفسير نتايج و تصميم گيري:

1-       دو ماده Nacl و mgcl2 بدليل دارا بودن يون فعال كلر، سمي بوده و استفاده از آن براي موجودات زنده بسيار خطرناك مي باشد. (همانگونه كه ميدانيم كلر در ضدعفوني استخرهاي شنا، آب شرب و... بعنوان سم اثرگذار روي تمام ميكرو ارگانيسم هاي مفيد و غيرمفيد استفاده مي گردد)

2-       cl يكي از عناصري است كه گياه روي ميزان ورود آن به ريشه و بافتهاي خود كنترل نداشته و در صورت وجود داشتن در خاك در حد مسموميت و نابودي جذب خواهد نمود. (در صورتي كه در مورد بقيه عناصر چنين نيست و مواردي نظير جذب انتخاني، تفاوت غلظت درون و بيرون سلول، وجود يونهاي فعال ديگر و... عامل تعيين كننده ميزان جذب مي باشد) پس ورود آن درون خاك خطر زيادي را به همراه خواهد داشت.

3-       ورود كلر به آبهاي زيرزميني باعث از بين بردن و غيرقابل مصرف كردن آبهاي قابل استحصال شده ، خشكي و كوير را بشارت ميدهد.

4-       ورود Na درون خاك باعث نابودي ساختمان خاك (ديسپرس شدن) شده و عملاً كارايي خاك در استقرار ريشه، جذب رطوبت، حفظ مواد غذايي و... را از دست داده ، محدوده ريشه را از يك محيط فعال ميكرو ارگانيسمي به يك محيط غير زنده كه امكان فعاليت و زنده ماندن ريشه را غيرممكن مي كند مبدل مي سازد.

5-       افزايش يون Na در محلول خاك با ايجاد اسمز منفي عملاً توان ريشه در جذب آب خاك را كاهش ميدهد (با وجود آب ريشه توان جذب ندارد) و عملاً نقطه پژمردگي دائم را افزايش ميدهد.(خاك مرطوب تر است و گياه دچار تنش مي گردد)

6-       يون Mg نيز با ورود به خاك بدليل ظرفيت 2 با يون Na (با ظرفيت يك) كه روي سطح كلوئيدها چسبيده است جايگزين مي گردد و باعث افزايش Na در محلول خاك شده و تمام معايب Na را كه در رديف هاي 4 و 5 به آن اشاره شده را باعث مي گردد.

7-        تاليس با توجه به عكس العمل هاي مثبت گياه (درون گلدان گياهان مختلف مورد استفاده قرار گرفته كه نه تنها خسارتي وارد نگرديده بلكه باعث شادابي گياه نيز شده است) فاقد اثرات سوء فوق الذكر بوده ليكن بدليل عدم امكان دسترسي به فرمول آن امكان اعلام نظر بيشتر در رابطه با آن وجود ندارد.

 

 

نمک روی زخم شهر نپاشید

نمک و مضرات آن برای یخ زدایی معابر

 

یکی از مشکلات مهم شهرها در زمستان یخبندان معابر  و مشکلات ناشی از آن برای شهروندان است استفاده از ترکیب نمک و شن برای یخ زدایی معابر رایج ترین  روش میباشد با وجود مضر بودن استفاده از نمک  برای محیط زیست تاکنون گزینه مناسبی جایگزین نگردیده است .

طبق آمار رسمی کشور سالانه میزان بیست میلیون تن ( 20.000.000 تن ) نمک برای یخ زدایی معابر استفاده میگردد ( 26/6/1392 کد 30510 پورتال کلانشهرهای ایران ) .

اگر هر تریلی 3 محوره 25 تن نمک را حمل نماید تعداد 800 هزار تریلی برای حمل این حجم نمک مورد نیاز است

اگر این تریلی ها پشت سر هم قرار گیرند 14400 کیلومتر معادل طول 144000 زمین فوتبال و یا 36 درصد از محیط کره زمین را تشکیل میدهند.

سرانه مصرف آب هر نفر در سال 75 متر مکعب میباشد

با احتساب جمعیت 75 میلیون نفری ایران سرانه آب مصرفی ایرانیان 5.625.000.000 متر مکعب میباشد

بطور میانگین هر تن نمک یک میلیون و ششصد و چهل هزار لیتر ( 1.640.000 لیتر )  آب را آلوده مینماید ، یعنی چیزی معادل 433000 گالن آب ( هر گالن 3.78 لیتر )

این بدان معنی است که 20 میلیون تن نمک میتواند 32.800.000.000 متر مکعب آب را آلوده میکند .

با مقایسه این اعداد تقریبا بیش از 6 برابر حجم آب مصرفی مردم ایران در سال آب آلوده میشود که باید مجددا با صرف هزینه های گزاف آنرا تصفیه و قابل استفاده مجدد کرد .

این میزان آب آلوده معادل 35 درصد از آب مصرفی کل کشور را تشکیل میدهد ( صنایع ، کشاورزی ، مصرف خانوار و ... )

با توجه به اینکه مناطق برف گیر جزء حاصلخیز ترین نقاط کشور میباشند و کشاورزی در آنها رونق بیشتری دارد ، در صورت پاشش نمک شوری آب این نواحی نسبت به نقاط دیگر بیشتر میشود و عملا در سالهای آتی کشاورزی در این مناطق پر هزینه و غیر ممکن میگردد .                                                          

بعنوان مثال با توجه به موقعیت جغرافیایی پایتخت و شیب شمال به جنوب آن مهم ترین عاملی که اثرگذاری مخرب نمک پاشی خیابان ها در فصل زمستان را دوچندان کرده شوری آب های روانی است که از شمال تهران به سمت زمین های کشاورزی جنوب می رود ،  استفاده از نمک اگرچه موجب رفع یخ زدگی معابر می شود، اما از آنجا که فعل و انفعالات شیمیایی را در جداره های شهری افزایش می دهد، آب های روان شوری را ایجاد می کند که در مناطق جنوبی پایتخت و شهر ری موجب از بین رفتن محصولات کشاورزی و باغات می شود، این شوری آب علاوه بر تخریب بافت خاک، سفره آب های زیرزمینی را هم آلوده و تحت تاثیر قرار می دهد.

آلودگی آبها نه تنها برای انسان بلکه برای حیوانات ، طبیعت و محیط زیست نیز مخاطره آمیز است .

برخی فرآیندهای زیست محیطی با انجام عملیات مختلف قابل احیا است و تا حدودی می توان بافت خاک را به حالت اولیه برگرداند، اما اگر آب های زیرزمینی شور شود، به هیچ عنوان قابل برگشت به حالت اولیه نیست.

مثال 1 : مساحت دریاچه ارومیه 5822 کیلومتر مربع ( دومین دریاچه آب شور دنیا ) با عمق متوسط 4.5 متر میباشد و حجم آب آن در خوشبینانه ترین حالت معادل 31.000.000.000 متر مکعب میباشد .

با مقایسه این اعداد در می یابیم که معادل بیش از یک دریاچه ارومیه در سال آبهای شیرین را آلوده مینماییم .

مثال 2 : حجم آب سد زاینده رود 1.470.000.000 متر مکعب میباشد ، متوسط آب رودخانه زاینده رود در سال 1.300.000.000 متر مکعب است یعنی معادل 25 برابر حجم آب رودخانه زاینده رود در سال آب شیرین را در کشور آلوده مینماییم .

هر تن نمک معادل 15 برابر قیمت خود هزینه و خسارت پنهان ایجاد مینماید .

عمده این خسارت ها به خودروها ، آسفالت ، تاسیسات شهری ، جداول ، شبکه های دفع آبهای سطحی ، آبهای زیرزمینی ، حیوانات ، فضای سبز ، محیط زیست و ... میباشد .

این امر موجب افزایش هزینه های نگهداری تاسیسات شهری بوده که توسط مالیات و عوارض از مردم اخذ میگردد .

باور غلط مدیران هزینه کم نمک در مقایسه با سایر ضد یخ های موجود میباشد ولی فرض کنیم 20 میلیون تن نمک را به قیمت هر تن 50 هزار تومان خریداری میکنیم به ظاهر 1000 میلیارد تومان هزینه اولیه انجام داده ایم ولی در عمل 16000 میلیارد تومان هزینه با احتساب هزینه های پنهان برای یخ زدایی معابر انجام داده ایم .

این محاسبه منهای هزینه های جبران ناپذیر زیست محیطی و درمانی است که به جامعه تحمیل میشود .

بودجه کل کشور 783000 میلیارد تومان در سال 93 میباشد یعنی معادل 2 درصد از بودجه کل کشور به یخ زدایی اختصاص می یابد که معادل بودجه یک سال اداره کلانشهر تهران است .

جدول مقایسه ای نمک و سایر ضد یخ ها بر مبنای مهندسی ارزش به شرح زیر میباشد :

جدول توجیه اقتصادی تالیس ضد یخ در مقایسه با سایر ضد یخها  برای یک متر مربع فضا

هر کیلوگرم ماده یخ زدا

متر مربع پوشش

هزینه ماده(ریال)

هزینه پاشش (ریال )

هزینه نظافت (ریال )

هزینه پنهان

کاهش نقطه انجماد

(درجه سانتیگراد)

عدم یخ زدگی سطح ماده و حفظ راندمان
اصطکاک

سازگاری با

محیط زیست

آسیب به تاسیسات شهری

هزینه یک متر مربع بدون در نظر گرفتن هزینه پنهان ( ریال )

هزینه یک متر مربع (ریال )

تالیس ضد یخ

6.3

7,500

200

315

0

از 15- تا 29-

-50

سازگار

بدون آسیب

1,272

1,272

شن و نمک

0.7

750

500

350

11,250

-9

-4

خطرناک – سمی

بسیار زیاد

2,286

18,357

کلرید منیزیم

1

2,300

450

0

34,500

-15

0

خطرناک - سمی

 زیاد

2,750

37,250

کلرید کلسیم

1

12,000

450

0

36,000

-15

0

خطرناک

بسیار زیاد

12,450

48,450

CMA

2

65,000

650

500

0

-22

-4

سازگار

بدون آسیب

33,075

33,075

PA

2.5

200,000

650

555

300,000

-29

-4

سازگار

بسیار کم

80,482

200,482

اوره مایع

1

14,500

600

250

43,500

-12

0

خطرناک – سمی

کم

15,350

58,850

آب نمک

1

1,200

600

300

18,000

-9

0

خطرناک – سمی

بسیار زیاد

2,100

20,100

شیره چغندر + نمک

1

8,500

600

600

127,500

-9

0

خطرناک – سمی

بسیار زیاد

9,700

137,200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طبق جدول فوق  بر اساس معیارهای مهندسی ارزش ،  ماده تالیس ضد یخ ، حتی بدون در نظر گرفتن آسیبهای سایر ضد یخ ها ، به تاسیسات شهری ، فضای سبز و محیط زیست به عنوان اقتصادی ترین گزینه معرفی میگردد .

 

نمک مورد استفاده برای یخ زدایی معابر با نمک طعام ( تصفیه شده )  بسیار تفاوت دارد و حاصل میلیونها سال فعالیت طبیعی است لذا حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین همانند سرب ، جیوه ، کادمیوم و عناصر سمی همچون آرسنیک و فروسیانید ها میباشد این نوع نمک به صورت سـنگ نـمـک یـا هالیت (halite) می باشد که یــک نمک تصفیه نشده، با رنـگ خاکستری و ممـلو از نـاخالـصی است.

طبق استانداردهای کانادا اولویت استفاده از نمکهای کلرید سدیم ، منیزیم ، کلسیم و پتاسیم به دلیل وجود یون کلر در کلاس 2 سمی بودن طبقه بندی میگردند و این بدان معنی است که حتما بایستی بر روی بسته بندی های این نمک ها واژه اخطار سمی بودن درج گردد و در هنگام استفاده به شهروندان اطلاع رسانی گردد .

به دلیل وجود یون کلر در NaCl  آب نمک به درون بتن نفوذ کرده و به مرور باعث خورندگی میلگردها میشود و همین امر موجب بروز خسارات و حوادث جبران ناپذیر ناشی از تخریب تاسیسات شهری همچون پلها میگردد .

سالیانه 25 درصد از پل های کشور و 50 درصد از زیرساختهای شهری همچون آسفالت ، جداول ، شبکه های فاضلاب و ...  به دلیل همین آسیب ها فرسوده و ترمیم میگردند  که علاوه بر صرف هزینه های عمرانی از پیشرفت و توسعه شبکه های زیرساخت کشور نیز جلوگیری مینمایند .

 فرض کنیم یک تن نمک را برای یخ زدایی یک پل استفاده میکنیم ، به ظاهر 64300 تومان هزینه یخ زدایی نموده ایم ولی این حساب را نیز بکنیم که اگر این پل دچار آسیب سازه ای گردد و حادثه ای رخ دهد چه میزان خسارت مالی و جانی و درمانی به کشور وارد مینماید .

با توجه به اينکه استفاده از نمک براي محيط زيست مضر است اما متاسفانه کماکان استفاده از ترکيب نمک و شن براي يخ زدايي معابر رايج‌ترين روش است .

کمی هم به آینده فکر کنیم

همه ما در قبال محیط زیست و حفظ و نگهداری آن برای نسل های آتی مسئولیم .

 استفاده از مخلوط شن و نمک شاید ساده ترین و به ظاهر کم هزینه ترین روش برای رفع مشکل یخ زدایی و جلوگیری از لغزندگی معابر در فصول سرد سال باشد، اما همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم این روش هم اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا از رونق افتاده و مسئولان شهری با روش های به روز تر و البته کارآمدتری به جنگ خیابان ها و معابر یخ زده شهرشان می روند ، روش هایی که به گفته مسئولان شهری کشورمان ، هزینه بر بودن آنها تا حالا مانع از اجرایی شدن آنها شده است. ( البته طبق جدول مهندسی ارزش این نظریه ها منتفی است)

هرچند شهرهای ما به طور جدی فقط حدود سه ماه از سال را با مشکل بارش برف و باران و یخ زدگی و لغزندگی معابر و خیابان ها دست به گریبان می شوند، اما معلوم نیست تا چه زمانی صرفا باید به بهانه هزینه اولیه پایین با نادیده گرفتن هزینه های پنهان اجتناب ناپذیر نمک بر بودجه های خدماتی ، به روش نمک پاشی اکتفا کرده و گزینه های دیگر را حذف نمود.

کارشناسان مسائل شهری همچنان معتقدند اگر بتدریج به سمت استفاده از روش های به روز، کارآمد و البته کم خطر برای یخ زدایی پیش نرویم در آینده ای نه چندان دور استفاده مستمر از روش نمک پاشی پیامدهای مخرب خود را در محیط زیست شهری نشان خواهد داد، صدماتی که جبران آن شاید برای فعالان زیست محیطی و مسئولان شهری تا سال ها غیر قابل جبران باشد.

حال میتوان نتیجه گرفت که  نمک ذاتا آسیب زاست و چون اقلیم شهرهای ما بارانی نیست، به دلیل نفوذ نکردن نمک به عمق زمین، انباشت نمک روی سطح زمین، محیط زیست شهری و فضای سبز، آسفالت خیابان ها و حتی رنگ آمیزی ها در فضاهای شهری را نیز به مرور زمان تحت تاثیر قرار می دهد

آدرس دفتر مرکزی : اصفهان - چهارباغ بالا - کوچه شهید رئیسی پلاک 8163916986
تلفن گویا : 23456  366   031  (تلفن - فاکس -IVR)
info@agritalis.com : ارتباط با مدیریت

تاییدیه ها

ردیف استان نام تلفن ایمیل
1 مدیر امور نمایندگان مازیار مومنی 09370264994 info@agritalis.com
2 نمایندگی استان آذربایجان شرقی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
3 نمایندگی استان آذربایجان غربی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
4 نمایندگی استان اردبیل جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
5 نمایندگی استان اصفهان نازنین پورشهریار 09128686068 nazanin.pourshahriar@gmail.com 
6 نمایندگی کشور افغانستان جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
7 نمایندگی استان البرز محمد صادق میرکریمی 09121504988 msmirkarimi@gmail.com 
8 نمایندگی استان تهران کامبیز حصاری 09122052228 kami_alk@yahoo.com 
9 نمایندگی استان چهارمحال و بختیاری اردشیر خسروی دهکردی 09133118089 akhdehkordi@gmail.com 
10 نمایندگی استان خراسان (شمالی) جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
11 نمایندگی استان خراسان (شمالی-جنوبی-رضوی) حسن مرادی 09151605409 hassan.moradi.wt@gmail.com 
12 نمایندگی استان زنجان محمد صادق میرکریمی 09121504988 msmirkarimi@gmail.com 
13 نمایندگی استان قزوین جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
14 نمایندگی فروش کارخانجات و صنایع محسن حیدری 09131181727 -
15 نمایندگی استان کردستان اردشیر خسروی دهکردی 09133118089 akhdehkordi@gmail.com 
16 نمایندگی استان کرمانشاه اردشیر خسروی دهکردی 09133118089 akhdehkordi@gmail.com 
17 نمایندگی استان کهکیلویه و بویراحمد جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
18 نمایندگی استان مرکزی نازنین پورشهریار 09128686068 nazanin.pourshahriar@gmail.com 
19 نمایندگی وزارت راه ، مسکن و شهرسازی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان 09140209486 karami1355@yahoo.com
 

 

 خدمات 

گروه تولیدی صنعتی تالیس
شرکت تعهد ، اندیشه ، لیاقت ، سلامت با نام اختصاری تالیس با تشکیل گروههای دانش بنیان پس از سالها تحقیق موفق به ثبت اختراع و تجاری سازی محصولات خود در راستای استفاده از ترکیبات معدنی برای کاهش هزینه های خدمات شهری در زمینه های کشاورزی ، فضای سبز ، مقابله با لغزندگی جاده ها اعم از یخبندان و یا نشت میعانات نفتی ( نفت ، گازوئیل ، بنزین ، روغن و ... ) در راه ها گردیده است . این شرکت با در اختیار داشتن کادر مجرب ، آزمایشگاه های مجهز و خط تولید تمام اتوماتیک در پروسه تولید خود سعی را بر آن داشته که حتی المقدور ترکیبات شیمیایی را حذف و از مواد اولیه طبیعی بدون خطر استفاده نموده و با هدف حفظ محیط زیست در چرخه اکولوژیک محصولاتی سالم را ارائه نماید و این راستا با تولید محصولات مرغوب امکان صدور به کشورهای حوزه خلیج فارس را نیز فراهم نموده است . کشت ارگانیک در کشاورزی ، کاهش آسیبهای ناشی از نمک و شن به جداول ، آسفالت و فضای سبز ، سرعت عمل در پاکیزگی نشت میعانات نفتی موجود در راهها و محافظت از گیاهان در مقابل سرما و گرمازدگی اهداف اصلی تحقیق کارشناسان این کارخانه می باشد
محصولات تولیدی این شرکت به 4 گروه تقسیم بندی می شوند
تالیش کشاورزی
 تالیس محافظ سفید
این شرکت با در اختیار داشتن کارشناسان باتجربه ، تیمهای توانمند اجرایی فضای سبز ، خدمات شهری و ماشین آلات تخصصی در راستای تکمیل زنجیره خدمات خود آمادگی ارائه خدمات تخصصی احداث فضای سبز ، محلول پاشی محافظ سفید تالیس ، یخ زدایی معابر توسط تالیس ضد یخ معابر و پاکسازی معابر از میعانات نفتی بوسیله تالیس جاذب مواد نفتی را با بالاترین استانداردها و در کمترین زمان ممکن دارا می باشد .